Morning health talks’ 22: ar esame pasiruošę sveikatos duomenų atvėrimo šiuoliui?

2022-07-21
< Grįžti

Birželio 27 d. Europos inovacijų ir technologijų sveikatos srities bendruomenė EIT Health,  Lietuvos sveikatos mokslų universitetas kartu su Kauno technologijos universitetu sutelkė suinteresuotų šalių lyderius EIT Health „Morning Health Talks“ renginyje “Skaitmeninė sveikatos priežiūros ateitis: ar viskas priklauso nuo duomenų?”. Ankstų rytą svečiai rinkosi į neseniai atkurtą LSMU Emanuelio Levino centrą, istorinėje Putvinskio g., Kaune.

Temos pasirinkimą lėmė liepos 1 d. įsigaliojantis Lietuvos Respublikos pakartotinio sveikatos duomenų naudojimo įstatymas, kuris, tikimasi, sudarys sąlygas panaudoti informacinėse sistemose kaupiamus sveikatos duomenis mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros, inovacijų, švietimo, žinių vadybos sveikatos srityse. Renginio partneriais tapo Lietuvos statistikos departamentas, kurį atstovavo Gita Literskė, vyriausioji patarėja inovacijoms kartu su Jonu Bačeliu, vyriausiuoju duomenų analitiku bei  Lietuvos Biotechnologų Asociacija ir jos vykdomoji direktorė Agnė Vaitkevičienė. Renginyje taip pat dalyvavo Ekonomikos ir Inovacijų ministerijos ministrės patarėja Erika Kuročkina. Būtent Ekonomikos ir inovacijų ministerija, būdama atvirų duomenų politikos formuotoja, inicijavo duomenų pakartotinio naudojimo įstatymo  pakeitimą, kuriame buvo įtvirtintas viešojo sektoriaus duomenų atvėrimo modelis ir duomenų perdavimas į Atvirų duomenų portalą (https://data.gov.lt/). Organizatoriai subūrė 30 Lietuvos verslo ekosistemos narių, atstovaujančių įvairiausias suinteresuotasias sritis: industriją, akademiją, startuolius, nevyriausybines organizacijas ir verslą.

Renginyje buvo pristatomi sveikatos duomenų pakartotinio panaudojimo iššūkiai ir galimybės bei realūs šiuo metu apdorojamų duomenų pavyzdžiai. Nors šiuo metu Lietuvos epidemiologinė situacija leido susitikti gyvai, tačiau COVID poveikis vis dar yra labai aktualus. Nors pandemijos laikotarpis, be abejonės, buvo baisūs keli metai sveikatos apsaugai, tačiau jie taip pat atnešė didžiausius pokyčius duomenų srityje bei paspartino su tuo susijusius procesus. G. Literskė pabrežė, kad: “Sveikatos duomenų vertė nediskutuotina, jų prieinamumas sudaro sąlygas generuoti naujus produktus, paslaugą ir vertę, tačiau tai kelia ir naujų teisės aktų poreikį”. Džiugu, kad pozityvūs pokyčiai vyksta ne tik Statistikos departamente, bet ir technologijų srityse, kurių ištekliai yra didžiuliai. Svarbu suprasti, kad departamentas duomenimis nedisponuoja ir yra tik tarpininkas. Duomenų prašytojas turi žinoti ir atskirti su duomenų panaudojimu susijusias sąvokas pvz.: kas yra meta ar pseudo nuasmeninti duomenys, pakartotinis ir asmens duomenų naudojimas ir kt. Todėl, šiuo atveju, yra ypatingai svarbu naudotojų ir duomenų kūrėjų edukacija. Duomenų apsaugą – ypatingai svarbią temą, – šiuo metu užtikrina įdiegti saugikliai bei naudojama Palantir Foundry sistema – viena moderniausių pasaulyje. Statistikos departamento atstovė aptardama iššūkius labiausiai išskyrė kelis: nepakankamą duomenų kokybę bei nenorą ir motyvacijos stygių dalintis, finansavimo ir specifinių kompetencijų problemas.

EIMIN atstovė Erika Kuročkina pranešimo metu pristatė ministerijos poziciją – duomenis pritaikyti atviram naudojimui su galimybe juos atsiųsti. Tokiu būdu siekiama skatinti duomenų ekonomikos augimą. Duomenų naudojimas neša ne tik ekonominę, bet ir socialinę vertę. Duomenys turi didžiulį potencialą – prognozuojama, kad duomenų rinka augs 1,5 karto. Bet ar esame pasiruošę tam šuoliui? Deja, dėl kultūrinės organizacijų stagnancijos kol kas ne. Mums taip pat trukdo pasitikėjimo, atvirumo ir bendradarbiavimo tarp organizacijų stoka. Trūksta nuoseklaus, sistemingo mokymo bei drąsos. Tačiau EIMIN, kaip politikos formuotoja vaidins svarbų vaidmenį bei kurs ateities vizijas. Viena iš jų – gyvybės mokslų industrijos.

Kviestinio svečio iš Izraelio, Tel Avivo universiteto profesoriaus, Noam Shomron pranešimo metu dar kartą buvo prisimintas COVID pandemijos poveikis mokslui ir duomenų naudojimui. Daugelis Izraelio strateginių krizės valdymo sprendimų buvo pagrįsti duomenimis, nes Izraelio ministerija nusprendė leisti visiems naudoti anoniminius ir atvirus COVID duomenis. Tačiau taip pat buvo pabrėžta ir bendradarbiavimo ir geros komunikacijos svarba – tai neatsiejama kelio į sėkmę paslaptis.

Renginio metu buvo aptartos išmoktos pamokos, neišnaudotos galimybės. Pasidalinę savopatirtimi, dalyviai antroje susitikimo dalyje sėdo prie interaktyvaus panelinės diskusijos stalo. Jos metu buvo aptarti aktualiausi klausimai: dabartinė Lietuvos galimybė įgalinti ir naudoti sveikatos duomenis įvairiais tikslais; galimybės, kurias mums suteikia sveikatos duomenys bei reiklaingi žingsniai sklandžiam ir lengvam panaudoti kuriant inovacijas ar naujus sveikatos sistemos sprendimus; ateities planai ir bendradarbiavimo galimybės.

Kas toliau? Lietuva, viena iš pirmųjų, žengia atvirųjų sveikatos duomenų panaudojimo keliu. Nors šiuo metu turime daug iššūkių ir neatsakytų klausimų, tačiau milžiniškas mūsų šalies potencialas, tikime, leis tapti viena iš lyderiaujančių Europos šalių šioje srityje.

EIT Health renginiai, kuruojami LSMU Sveikatos inovacijų vystymo centro ir KTU StartUp space padeda suformuoti kryptį, išmokti bei suprasti aktualiausius sveikatos priežiūros srityje vysktačius iššūkius ir procesus. Sekite naujienas ir susitikime kituose mūsų renginiuose!

Jei turite klausimų ar norėtumėte įsitraukti į EIT Health veiklas, kreipkitės: eithealth@lsmu.lt

Visą renginio įrašą galite peržiūrėti čia: https://youtu.be/e2GawzO8vco