Naujasis LSMU Slaugos fakulteto pastatas: estetiška erdvė, unikalios galimybės, aukšti siekiai

2024-03-06
< Grįžti

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) praturtėjo nauju mokslui ir studijoms skirtu pastatu: duris atvėrė pilnai įrengta ir funkcionuojanti Slaugos fakulteto mokslo ir studijų bazė.

Pastate įsikūrė Slaugos, Reabilitacijos ir Sporto medicinos klinikos, fakulteto dekanatas, mokslo darbuotojai, čia įrengtos seminarų, poilsio, kompiuterių, praktinių įgūdžių lavinimo erdvės, vyksta paskaitos ir pratybos studentams, pirmasis aukštas su didesnėmis auditorijomis atviras konferencijoms ir akademiniams renginiams.

Moderniame pastate sutelkta išskirtinės kokybės studijų ir mokslo bazė: nuo įspūdingų vidaus interjero sprendimų, jaukių ir patogių studijų ir poilsio erdvių studentams, dėstytojams ir tyrėjams, ergonomiškų darbo stalų ir kėdžių – iki naujausiomis technologijomis grįstos įrangos, kuria aprūpintos mokomosios auditorijos ir mokslo laboratorijos.

Infrastruktūros įrengimo darbai naujajame pastate baigti šiemet sausį, studijos ir kitos veiklos vyksta nuo vasario pradžios, o vasariui baigiantis pastatas atvėrė duris ir visuomenei: surengtos pažintinės ekskursijos, atskleidusios naujosios infrastruktūros unikalumą, modernios slaugos, reabilitacijos ir sporto medicinos galimybes LSMU.

Pasak LSMU Slaugos fakulteto dekanės prof. Jūratės Macijauskienės, Universitete tai – ilgai lauktos įkurtuvės: iki šiol studijos Slaugos fakulteto studentams vykdavo įvairiuose pastatuose, skirtingose miesto vietose, nebuvo galimybių spartesnei mokslo plėtrai. Naujasis pastatas visas studijų ir mokslo veiklas sutelkė po vienu stogu – ir dėl naujausios mokslinės įrangos atvėrė išskirtinių galimybių.

„Šiuolaikinė infrastruktūra studentams suteikia puikias sąlygas įgyti praktinių ir ikiklinikinių įgūdžių, o mokslininkams padės įsitraukti į aukščiausio lygio mokslinius tyrimus, kurti naujus diagnostikos ir terapijos, priežiūros metodus, testuoti ir modernizuoti įvairias technologijas“,  – pabrėžė dekanė.

Studentams išaugo galimybės praktikuotis

Naujajame fakultete daug dėmesio skirta vienam stipriausiai išplėtotų LSMU  – vadinamajam medicininės simuliacijos metodui: kai klinikiniai praktiniai įgūdžiai bei situacijų sprendimo būdai tobulinami naudojant manekenus, muliažus, treniruoklius ar tam tikrą paciento aplinką imituojančiomis sąlygomis.

Slaugos klinikos viename ikiklinikinių įgūdžių simuliacijos kabinetų mokomasi naudotis moderniomis slaugos lovomis, įvairia kita įranga. Reabilitacijos klinikoje įrengta ergoterapijos erdvė, kurioje imituojama pacientų namų aplinka, Kineziterapijos įgūdžių lavinimo klasėse studentai įgyja praktinių žinių nustatyti kineziterapijos diagnozę, parinkti priemones ir tinkamas technologijas bei naujausius pažangius, mokslo įrodymais grįstus metodus. Sporto medicinos klinikoje rezidentų mokymui skirtais muliažais mokomasi leisti vaistus apie didžiuosius sąnarius, įrengtas simuliatorius, skirtas mokytis praktinių auskultacijos įgūdžių.

„Įvaldžius imituotas situacijas, trumpėja mokymosi laikas, specialistai parengiami greičiau, įgytus įgūdžius sklandžiau pritaiko praktikoje. Siekiame į klinikinę praktiką išleisti gerai parengtus, savimi pasitikinčius specialistus, kurie išsyk gebėtų itin kvalifikuotai padėti pacientui ir dirbti su naujausia įranga. Tai patvirtina ir naujausios pasaulinės slaugos specialistų rengimo tendencijos: pirmenybė teikiama aukštosioms technologijoms ir sudėtingoms kompetencijoms“, – kalbėjo Slaugos fakulteto dekanė prof. Jūratė Macijauskienė.

LSMU Slaugos fakultete šiuo metu vyksta Slaugos, Ergoterapijos, Kineziterapijos, Akušerijos pirmosios pakopos (bakalauro) studijos ir Išplėstinės slaugos praktikos, Slaugos lyderystės, Sveikatinimo ir reabilitacijos, Dailės terapijos antrosios pakopos (magistrantūros) studijų programos, taip pat podiplominėse studijose mokosi sporto medicinos gydytojai rezidentai.

Kylanti sritis – sporto medicina

Pasak prof. J. Macijauskienės, pastaruoju metu išskirtinai auga ir didžiulio susidomėjimo sulaukia sporto medicina. Naujajame fakultete įsikūrusioje Sporto medicinos klinikoje atsiranda unikalių tyrimo metodų, skirtų aukšto meistriškumo sportininkų ir fiziškai aktyvių asmenų sveikatos būklės įvertinimui prisitaikant prie įvairių fizinių krūvių. Klinikoje atliekami moksliniai tyrimai traumų ir ligų, susijusių su fiziniu krūviu, profilaktikos, diagnostikos, gydymo ir reabilitacijos tobulinimui. Tyrimų metu naudojamos pažangiausios technologijos ir atliekami specializuoti testavimai. Sporto medicinos klinika teikia rekomendacijas dėl fizinio krūvio individualizavimo ir fiziškai aktyviems asmenims, padedant jiems ruoštis įvairiems ekstremaliems krūviams, tarkime, pasirengti kopti į kalnus.

Plačios galimybės mokslui

Slaugos fakulteto dekanė prof. J. Macijauskienė ypač akcentavo mokslo tiriamojoje veikloje atsiveriančias galimybes. LSMU prioritetas – kurti mokslu grįstus sprendimus klinikinei praktikai ir sveikatos priežiūros sričiai. Po naujojo pastato stogu sutelkta ne tik moderniausia įranga, bet ir itin kvalifikuotas tyrėjų branduolys – naujausias palyginamojo mokslo krypčių vertinimo tyrimas LSMU Slaugos mokslo sritį įvertino geriausiai tarp šalies universitetų.

Ugdomi ir jaunieji mokslininkai: LSMU Slaugos fakultetas –  vienintelė institucija Lietuvoje, turinti teisę vykdyti slaugos mokslo krypties doktorantūrą.

Slaugos fakulteto mokslininkai dalyvauja kuriant ir tiriant sveikatos priežiūros paslaugas, šiuolaikinius prevencijos, diagnostinius, gydymo, reabilitacijos ir slaugos minimaliai invazinius metodus, inovatyvius sveikatos ugdymo sprendimus, kitas interaktyvias technologijas, išplečiančias sveikatos priežiūros paslaugų teikimo galimybes.

Naujasis fakultetas taip pat atvėrė kur kas platesnių tarptautinio bendradarbiavimo galimybių: jau laukiama atvykstant autoritetingų tyrėjų iš užsienio universitetų, auga susidomėjimas podoktorantūros stažuotėmis slaugos ir reabilitacijos srityje. Šiuo metu Slaugos fakultete studijuoja 17 proc. užsienio studentų.

Bendra Slaugos fakulteto studijų ir mokslo bazės infrastruktūros sukūrimo projekto vertė – per 10 mln. eurų.

Galerija