Paroda „Vasario 16-osios Akto Signatarų autografai profesoriaus Liudo Mažylio kolekcijoje“

< Grįžti
10:00-11:00

Prof. L. Mažylis LSMU bendruomenei pristatė Vasario 16-osios Signatarų autografų parodą

Sausio 31 d., antradienį, 10.00 val. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto farmacijos fakultete (Sukilėlių pr. 13, I a.) Europos Parlamento (EP) narys prof. Liudas Mažylis gyvai pristatė parodą „Vasario 16-osios Akto Signatarų autografai profesoriaus Liudo Mažylio kolekcijoje“. Renginys buvo atviras visai universiteto bendruomenei ir kauniečiams.

Vasario 16-osios Akto originalo atradėjas prof. L. Mažylis dirbdamas EP taip pat neapleidžia ir istorinės atminties temų. „Džiaugiuosi, kad artėjant 105-ajam Lietuvos gimtadieniui parodą, skirtą Vasario 16-ajai ir išskirtinėms Signatarų asmenybėms, pristatysiu man itin artimoje akademinėje aplinkoje, gimtajame Kaune“, – teigia prof. Liudas Mažylis. Kartu profesorius pastebi, kad pagal savo pirmąją savo – chemiko – profesiją jis dirbo tuometiniame kardiologijos institute ir kūrė vaistus. „O sveikatos tema mane lydi nuo vaikystės – gydytojas, vienas iš ginekologijos akušerijos pradininkų Lietuvoje prof. Pranas Mažylis – mano senelis. O ir pristatomoje parodoje – ne vienas Vasario 16-osios Signatarų autografas, rastas būtent jo paliktame archyve“, – pasakoja prof. L. Mažylis, šiuo metu dirbantis su sveikatos klausimais susijusiame EP komitete.  Akto atradimas Berlyne paskatino prof. Liudą Mažylį toliau gilintis į Signatarų asmenybes, veiklą įvairiais jų gyvenimo laikotarpiais. O pirmieji autografai asmeninėje prof. L. Mažylio kolekcijoje atsirado kur kas anksčiau, dar 2015 m. juos aptikus šeimos archyve.

„Pirmojo pasaulinio karo šimtmečio proga senelių sukauptame dokumentų archyve atlikau reviziją ir atradau keletą signatarų parašų. Nuo to viskas ir prasidėjo. O nuo 2015 metų kolekcionuoju Vasario 16-osios Akto Signatarų autentiškus autografus“, – pasakoja EP narys prof. L. Mažylis. Parodoje atsiskleidžia mažiau žinomos arba netikėtos detalės apie Signatarų biografijas, asmenybes. Net septyniolikos Nepriklausomybės Akto signatarų pėdsakus prof. L. Mažyliui susekti pavyko, likusių trijų – Donato Malinausko, Jurgio Šaulio ir Jono Vailokaičio – pritrūko, kad visų dvidešimties tuometinės Lietuvos Tarybos narių autentiški autografai būtų surinkti į vieną kolekciją.

Anot jo, šioje parodoje vaizduojami laiškai ir kitokie dokumentai, atskleidžiantys išskirtines asmenybes neeiliniuose vaidmenyse. „Per Signatarų asmenines patirtis galime suprasti ir mūsų modernios valstybės, visuomenės raidą, geriau pažinti tą laikotarpį, kai buvo priimtas svarbiausias mūsų valstybės dokumentas – teigia prof. L. Mažylis. – Man kiekvienas iš dvidešimties signatarų atrodo išskirtinis, labai nusipelnęs tautai ir valstybei. O labiausiai mums žinomas – Jonas Basanavičius – taip pat buvo ir gydytojas.“

Kartu L. Mažylis pabrėžia, jog dirbant šiandieninių sudėtingų geopolitinių įvykių kontekste istorinė atmintis padeda susivokti apie demokratijos svarbą, amžinąsias vertybes. „Signatarų autografų paroda yra vienas iš istorinės atminties išsaugojimo būdų. Šiandien, vykstant Rusijos karui prieš Ukrainą, nepriklausomai šaliai kovojant už savo laisvę, demokratiją ir europines vertybes, savo valstybės praeities žinojimas, platesnis suvokimas padeda įveikti ir dabartinius iššūkius, žvelgti į ateitį remiantis esminėmis mūsų tautos vertybėmis“, – istorinės atminties svarbą akcentuoja EP narys prof. L. Mažylis. Jis tikisi, kad pavyks atkurti įvairialypius, galbūt ir primirštus mūsų Signatarų asmenybių bruožus, ryškų tų žmonių indėlį valstybei.

Paroda veiks iki balandžio 5 d. Maloniai lauksime!

Atidarymo akimirkos