„Stipendija – didelis įvertinimas, skatinantis ir toliau dirbti gyvūnų mokslų srityje“

2023-06-26
< Grįžti

Praėjusią savaitę mūsų Universitetą pasiekė džiugi žinia apie Lietuvos mokslų akademijos (LMA) prezidiumo skirtas stipendijas geriausiems jauniesiems įvairių mokslo sričių mokslininkams. Net trys iš šių stipendijų atiteko Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkams.

LSMU Veterinarijos akademijos Gyvūnų auginimo technologijų instituto vyresniajai mokslo darbuotojai dr. Vitai Lėlei laimėta LMA stipendija – jau ne pirmoji.

Ką Jums reiškia šis įvertinimas, su kokiomis mintimis pasitikote šį džiugų įvykį?

Kaip visi mažesni ar didesni gyvenimo laimėjimai ar įvertinimai, ir šis nuteikia dar daugiau dirbti, motyvuoja nenuleisti rankų, susidūrus su sunkumais mokslininko kelyje. Išgirdus apie skirtą LMA geriausio jaunojo mokslininko stipendiją, aplankė „deja vu“ jausmas, nes stipendija paskirta ne pirmą kartą. Žinoma, kiekvienas įvertinimas atneša ir atsakomybės jausmą, norą atsakingai įgyvendinti suplanuotas veiklas.

Kokioje stadijoje šiuo metu yra stipendija įvertintas Jūsų tyrimas? Kuo šis tyrimas svarbus, naujas, reikšmingas?

Tyrimų pradžia  numatyta spalio mėnesį. Tyrimas „Galvijų priešpienio biologinio ir cheminio profilio modeliavimas taikant tvarius sprendimus efektyvesnei galvijininkystei“ yra mano disertacinio darbo tęstinumas. Tyrimo esmė – biotechnologinių sprendimų taikymo ūkiuose analizė.

Kartu su bendraautoriais ir idėjų generatore, akademike prof. dr. Elena Bartkiene esame publikavę nemažai mokslo darbų apie biotechnologinių sprendimų taikymą ūkiuose. Dalis naujovių veiksmingai taikomos praktikoje ir suteikia Lietuvos žemės ūkio pramonei konkurencinio pranašumo. Tai veikla, susijusi su nepageidaujamų mikroorganizmų paplitimo mažinimo galimybėmis, nauda gyvūnų sveikatingumui ir produkcijos kokybei.

Kuo apskritai yra Jums įdomi Jūs tyrinėjimų sritis, kokių įdomiausių iššūkių matote, kokia šios srities ateitis, kur link eina pasauliniai šios srities tyrimai?

Įdomu tai, kad antimikrobinėmis savybėmis pasižymintys technologiniai mikroorganizmai ir jų kompozicijos gali būti taikomos labai plačiai: nuo aplinkos apdorojimo iki gyvūnų mitybos ir sveikatingumo gerinimo.

Didelis iššūkis buvo išskirti ir sukaupti šių mikroorganizmų kolekciją, o vėliau kurti jų kompozicijas, siekiant geriausių rezultatų.

Kad žemės ūkio pramonė būtų konkurencinga nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu, svarbu veiksmingai panaudoti vietinius žemės ūkio išteklius. Vykdant būsimus tyrimus, planuojame užpildyti ne tik vietinių ūkio subjektų poreikį naujiems inovatyviems ir saugiems produktams – šie tyrimai perspektyvūs ir Europos bei pasauliniu mastu, todėl numatoma rezultatų sklaida moksliniuose straipsniuose.

Kokios įtakos tyrimui ir apskritai Jūsų darbui LSMU turės skirta stipendija?

Paskirta LMA stipendija  – labai didelis įvertinimas ir paskatinimas toliau dirbti gyvūnų mokslų srityje.

Jūsų ateities planai?

Artimiausioje ateityje suplanuotos atostogos su šeima ir tikimasi gero, energingo starto naujais mokslo metais.