Farmacijos ir estetinės medicinos aktualijos: aptarti lūkesčiai, iššūkiai ir naujienos

2024-05-02
< Grįžti

Estetinė medicina ir farmacija – glaudžiai susijusios sritys, kurių bendras tikslas – padėti žmonėms gerai jaustis savo odoje ir kūne, turint svarbią atramą, grįstą vis atnaujinamomis technologijomis ir mokslo tyrimais.

Tai – viena kertinių temų, kuriomis diskutuota balandžio 25 d. vykusioje konferencijoje „Farmacija ir estetinė medicina 2024 m.: lūkesčiai, iššūkiai ir naujienos“. 

Į tokią diskusiją įvairių specialybių gydytojai, farmacijos specialistai, išplėstinės praktikos vaistininkai ir išplėstinės praktikos slaugytojai, gyvensenos medicinos specialistai bei studentai būrėsi jau antrąjį – ir, tikėtina, ne paskutinįjį kartą.

Konferenciją surengė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos akademijos (MA) Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedra ir Lietuvos estetinės medicinos gydytojų asociacija (LEMGA).

Renginio atidarymo metu pasidžiaugta, kad renginys kuria tradiciją drauge suburti skirtingų sričių specialistus, kurie galėtų diskutuoti, dalytis žiniomis, savo sričių naujienomis, rasti bendrų tikslų, pažymėta, kad glaudaus farmacininkų, kosmetologų ir gydytojų bendradarbiavimo rezultatai vertingi  ir tarptautiniu požiūriu. 

LSMU MA Farmacijos fakultetas nebe pirmus metus renginius praturtina nuotaikingais intarpais: interaktyviu bendravimu, netikėtomis apklausomis, muzikiniais pasirodymais.

Šiemet konferencijos dalyvius pasitiko LSMU MA Slaugos fakulteto pirmakursė Charvi Chandeliya iš Naujojo Delio, Indijos. Moteriškumas, grožio puoselėjimas –  neatsiejama Indijos kultūros dalis, tad tradicinis Indijos šokis tapo puikia įžanga renginiui grožio tema.

Kas sieja gydytojus ir farmacininkus? Tokį klausimą renginio dalyviams uždavę

LSMU MA FF Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja prof. dr. Jurga Bernatonienė ir LEMGA prezidentė Renata Liesė iš salės sulaukė vieningo atsakymo: pacientai.

Nauja tyrimų sritis – neurokosmetika

„Mūsų išvaizda, estetika glaudžiai susijusi su tam tikrais pokyčiais nervų sistemoje, kita vertus, odos būklė ir išvaizda gali tiesiogiai paveikti nervų sistemos veiklą. Kosmetikos gaminiai, jų naudojimas, padeda žmogui kitaip, teigiamai, save suvokti”, – pastebėjo LSMU prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis, pranešime „Neurologijos naujienos kosmetologijai“ apžvelgęs farmacijos, estetinės medicinos ir neurologijos sąsajas.

Viena tokių sąsajų – vadinamoji neurokosmetika, arba psichokosmetika, kuri veikia odos nervų sistemą.

Neurokosmetika – platus grožio ir sveikatos sąsajų tyrimų laukas, kuriame tiriama nervų sistemos įtaka odos būklei ir grožiui.  Tai apima tyrimus apie stresą, miegą, hormonus ir kitus veiksnius, kurie gali paveikti odos būklę ir senėjimą. Ši sritis atveria naujas galimybes kurti produktus ir procedūras, kurios ne tik gerina išvaizdą, bet ir stiprina viso organizmo sveikatą.

Neurokosmetika – tai ir kremai, dezodorantai, drėkikliai, makiažo priemonės, taip pat – onkologinė estetika, kuri apibrėžiama, kaip kilni kosmetikos šaka, padedanti moterims rūpintis įvaizdžiu, ypač jei jis pakitęs dėl priešvėžinės terapijos.

Grožio ir jo išsaugojimo siekis įamžintas žmonijos istorijoje, o šiandienos medicinos, farmacijos ir mokslinių tyrimų pažanga šioje srityje kuria naujų galimybių. Estetinė medicina, farmacija ir neurokosmetika pasitelkia naujausias technologijas ir žinias, kad padėtų žmogui pasiekti grožio, sveikatos ir gerovės.

LSMU MA MF profesorė dr. Skaidra Valiukevičienė savo pranešime aptarė odos būkles, kurios dažnai sukelia estetinį diskomfortą ir gali turėti neigiamą psichologinį poveikį žmonėms. Tai būklės, susijusios su odos gijimo procesu, kuris yra per didelis arba nukrypsta nuo įprastos gijimo proceso eigos. Pranešime pateikta hipertrofinių randų bei keloidų pavyzdžių, aptarti galimi jų prevencijos būdai.

Sveikatai ir grožiui: farmacijos ir estetinės medicinos sąveika

Estetinė medicina – ganėtinai nauja medicinos sritis, esanti tarp kosmetologijos ir plastinės chirurgijos. Farmacijos ir estetinės medicinos sričių sąsajos suteikia unikalią galimybę pasinaudojant mokslo pažanga pasiekti ne tik sveikatos, bet ir ypatingos išvaizdos, geros savijautos, optimalios gyvenimo kokybės.

Konferencijoje kalbėta ir apie natūralias priemones moteriškumui palaikyti: kodėl nechirurginėje estetinėje medicinoje svarbios amino rūgštys, apie kolageno svarbą organizmui, jo panaudojimą. Kolagenas –  pagrindinis baltymas, teikiantis odai elastingumo, jo vaidmuo estetinėje medicinoje yra neįkainojamas. Šis baltymas ne tik padeda palaikyti odos jaunystę ir sveikatą, bet ir skatina plaukų, nagų stiprumą bei sveikatą.

Botulino toksinas – populiarus nechirurginis grožio procedūros komponentas, kuris dažnai naudojamas sumažinti raukšles veide. Tai neurotoksinė medžiaga, kuri blokuoja nervų impulsus į raumenis, todėl sumažėja raumenų susitraukimų ir mažėja raukšlių.

Procedūros greitos ir suteikia laikiną, bet efektyvų rezultatą, kuris dažnai trunka nuo kelių mėnesių iki pusmečio. Tai viena iš daugelio pasirenkamų galimybių tiems, kurie siekia jaunesnės, glotnesnės odos be chirurginių įsikišimų. Apie tai savo pranešime kalbėjo viena iš organizatorių – LEMGA prezidentė, gyd. Renata Liesė.

Grožis ir savivertė: kaip susiję?

Renginyje kalbėta ir apie kitus žmogaus sveikatai bei gyvenimo kokybei turinčius įtakos veiksnius.

Medicinos psichologė gydytoja Ilona Laukienė apžvelgė žmogaus savivertės temą. Gydytojos teigimu, savivertė siejama su tokiomis svarbiomis sritimis, kaip žmogaus motyvacija, vystymasis, produktyvumas, gebėjimas susidoroti su stresu, santykių formavimas, psichopatologija ir psichinė sveikata bei bendra gerovė.

Psichologai savivertę įvardija kaip vieną reikšmingiausių veiksnių prognozuojant žmogaus sveikatą ir gyvenimo kokybę. Grožio siekis dažnai yra sudėtingas psichologinis ir socialinis procesas, kuris kyla iš visuomenės standartų ir asmeninių lūkesčių. Taigi, svarbu ne tik įgyvendinti naujausias estetines procedūras, bet ir siekti suprasti žmonių psichologines reakcijas ir poreikius.

Kūno pokyčiai ir grožio idealų siekimas yra daugiafaktorinis procesas, kuris taip pat gali turėti įtakos žmogaus savivertei ir psichinei sveikatai. Todėl svarbu, kad farmacija, estetinė medicina ir psichologinė pagalba eitų ranka rankon, padedant žmonėms pasiekti harmonijos tarp išorės ir vidaus grožio.

Vienija bendri siekiai

Konferencijoje vykę diskusijos padėjo išryškinti esminius ryšius tarp farmacijos, estetinės medicinos ir neurologijos sričių, atskleidė, kaip inovacijos ir mokslo tyrimai gali paveikti žmogaus gyvenimo kokybę.

Ilgėjant gyvenimo trukmei gera sveikata tampa itin svarbi gyvenimo kokybei, naujovės farmacijos ir estetinės medicinos srityje teikia galimybių integruoti įvairius sprendimus siekiant sveikatos ir grožio derinio.

Pasak prof. J. Bernatonienės, konferencija atspindėjo bendrą norą siekti visapusės žmogaus gerovės ir pabrėžė svarbų ryšį tarp fizinės išvaizdos, psichinės sveikatos ir socialinės integracijos. Tad bendradarbiavimas tarp medicinos, farmacijos ir psichologijos sričių gali turėti didelės reikšmės siekiant sveikesnės išvaizdos ir harmoningos visuomenės.

Renginio metu buvo galima susipažinti su inovatyviais vaistiniais preparatais ir medicinos priemonėmis, estetinės medicinos laimėjimais.